Saunu môže každý:

 

 

V starovekých spisoch sa píše, že už bohovia, ktorí si chceli zachovať mladosť a nesmrteľnosť, si dopriali parné kúpele. Podľa mudrcov zo starej Indie prináša tento rituál desať výhod: jasnú myseľ, sviežosť, bystrosť, zdravie, silu, krásu, mladosť, čistotu, zdravú farbu pokožky a (čo platí hlavne pre mužov) schopnosť vnímať krásu žien. 


Vyhnať bolesť a smútok: 
Predpokladá sa, že samo slovo kúpeľ pochádza z latinského "Balneum", čo znamená - vyhnať bolesť a smútok. Od pradávna preto kúpeľ slúžila nielen na hygienu, ale bola aj povzbudzujúcim a liečebným prostriedkom. V 18. storočí španielsky lekár Sanchez, slúžiaci celý život v Rusku na dvore cárovnej Elizabety Petrovny, napísal pojednanie "O ruských parných kúpeľoch". Popisoval tu ruskú kúpeľ ako drahocenné dobro, ktoré môže prospieť zdraviu tela nielen ľuďom v Rusku, ale aj inde. Kniha bola preložená v mnohých krajinách Európy a tak ruské kúpele začali stavať aj vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku ... 

Fíni hovoria: 
Saunu môže užívať každý, kto do nej dokáže dôjsť. Od starých čias ju považujú za sväté miesto. Ale ruská kúpeľ a fínska sauna majú veľa spoločného - obľúbené šľahanie brezovými prútikmi. Tiež to, že obe nájdete po celom svete. 
O priaznivom pôsobení tepla pri týchto procedúrach sa napísalo už veľa. Môžeme pridať aj jednu ruskú múdrosť: V ktorom dni sa naparuješ, v tom nestárneš. Koža akoby omladla, človeku sa lepšie dýcha, cíti sa ľahko a uvoľnene. Vďaka tomu, že kúpeľ stimuluje činnosť srdca, prekrvuje sa nielen koža, ale aj všetky telesné orgány. A práve švihanie prútikmi, brezovými, dubovými alebo eukalyptovým, k tomu veľmi prispieva. Bez nadsadenia ich môžeme nazývať aromaterapeutickými masážnymi prístrojmi. Len pre príklad - cineol obsiahnutý v prútikoch eukalyptu ničí prakticky všetky choroboplodné zárodky. 


Vonné silice: 
Inhalovanie éterických olejov mnohonásobne zvyšuje blahodárny účinok sauny. Každá z vonných receptúr prináša špecifický prospech telu i zážitok pre dušu. 

 

 

 

 

Zdroj: www.maser.sk